Корисні статті

Діарея: причини, симптоми, методи лікування

Майже кожен з нас хоч раз у житті стикався з діареєю — розладом кишківника, при якому відбувається виділення рідких калових мас більше ніж три рази на добу. Діарея буває гострою (триває до 2-3 тижнів) та хронічною (понад 30 днів). Без своєчасної допомоги пронос може призвести до тяжких наслідків. Лікування у багатьох випадків має бути націлено на усунення причини розладу.

Зміст:

  • Причини діареї
  • Основні механізми розвитку діареї
  • Головні прояви
  • Лікування діареї

Причини діареї

Причины диареи

Причины, которые приводят к диареи

Серед можливих причин проносу:

  1. Інфекції кишковика: гастроентерити (наприклад, грип), сальмонельоз, ешеріхіоз, амебіаз, холеру і інші інфекційні захворювання.
  2. Дієтичні фактори. Іноді діарея виникає внаслідок споживання харчових продуктів або напоїв, які подразнюють кишечник або викликають алергічну реакцію. Це може бути викликано жирною їжею, алкоголем, кавою, молочними продуктами, харчовими алергенами та іншими факторами.
  3. Захворювання кишківника: хвороба Крона та виразковий коліт.
  4. Зараження бактеріями (причина більшості видів харчових отруєнь) або іншими мікроорганізмами.
  1. Синдром подразненого кишковика (СПК).
  1. Зловживання проносними.
  2. Прийом деяких антибіотиків, протизапальних ліків, антигістамінів, антацидів та іншіх препаратів.
  3. Операція на травній системі.
  4. Стрес і тривога.
  5. Інші захворювання та стани: цукровий діабет, гіпертиреоз (перебір тиреоїдних гормонів), рак кишківника, зміни в структурі кишечнику тощо.

Основні механізми розвитку діареї

Патофізіологія діареї може бути складною і залежить від конкретної причини цього стану. В основі механізму розвитку проносу лежать:

  • Збільшення секреції рідини і солей в кишечнику через інфекції, запальні процеси або інші стани.
  • Зменшення абсорбції рідини і солей через пошкодження стінок кишковика.
  • Збільшення моторики кишечника, що призводить до швидкого переміщення залишків їжі через травний тракт.
  • Збільшення проникності (пермеабельності) кишечникових клітин.
  • Вплив мікроорганізмів, що населяють кишківник (мікробіоти).

Головні прояви

Головним симптомом діареї є збільшена частота випорожнень. Людина відчуває необхідність сходити в туалеті декілька разів на день або навіть частіше. Кал стає рідким і водянистим. Деякі люди відчувають біль в животі або дискомфорт перед або під час випорожнення. Діарея нерідко супроводжується відчуттям нудоти та іноді блюванням. Зменшена абсорбція в кишковику призводить до збільшеного газоутворення та відчуття наповненості в животі. Кал може мати неприродний колір та виражений запах. У калових масах буває видно слиз та вкраплення крові.

Якщо діарея продовжується тривалий час або супроводжується блюванням, наступає дегідратація (зневоднення). Вона проявляється втратою апетиту, сухістю у роті, слабкістю, сонливістю, сухістю шкіри, головним болем. У хворого виникає відчуття слабкості та втоми. При наявності запалення підіймається температура.

Тест на обезвоживание

Тест на обезвоживание при диарее

Важливо! Якщо діарея триває понад 2-3 дні, обов’язково проконсультуйтесь з лікарем. Особливо уважними треба бути при проносі у дітей та вагітних, людей, які хворіють на рак або нещодавно проходили лікування від нього.

Ні в якому разі не ігноруйте такі симптоми як:

  • наявність у калі крові або чорних смолистих згустків, які нагадують кавову гущу;
  • висока температура, яка триває понад 24 годин;
  • блювання у дітей: у дітей до 3-х місяців — звертайтесь до лікаря зразу, як тільки з’явиться блювання; у дітей старше 3-х місяців — якщо тримається упродовж 12 годин;
  • нудота або блювота, що заважає пити рідину;
  • сильний біль у животі (особливо в правому нижньому квадранті);
  • діарея після повернення з чужої країни;
  • темна сеча або зменшення її кількості (у дитини може бути менше мокрих пелюшок);
  • прискорене серцебиття;
  • головні болі;
  • суха шкіра;
  • вередливість;
  • дезорієнтованість.

Лікування діареї

Перша допомога при проносі спрямована на зменшення ризику дегідратації і забезпечення комфорту. Для цього:

  1. Пийте багато рідини, особливо води.
  2. Прийміть спеціальні оральні регідратаційні розчини, які містять електроліти і допомагають відновити рівновагу рідини та солей в організмі. Це може бути Ре-сіль, Регідрон, Іоніка тощо.
  3. Уникайте жирної, гострої, молочної їжі та алкоголю, оскільки ці продукти подразнюють кишковик. Замість цього, спробуйте легко перетравлювані продукти, такі як банани, рис, яблука, тост і курячий бульйон.
  4. Для запобігання подразнення шкіри навколо ануса при її очищенні використовуйте вологі серветки.
  5. Щоб зняти свербіж, печіння або біль у зоні ануса прийміть теплу ванну. Після цього висушіть, але не тріть, шкіру чистим м’яким рушником. Нанесіть на уражену ділянку крем від геморою або вазелін.
  6. У разі збільшення частоти та об’єму випорожнень, появи сухості в роті, сонливості, погіршення стану або інших ознак дегідратації, негайно зверніться до лікаря.
  7. Дайте своєму організму час відновитися. Відпочинок і поблажливий режим допоможуть зменшити навантаження на кишечник.
  8. Приділіть більше уваги гігієні, особливо після кожного випорожнення. Щоб запобігти поширенню інфекції, ретельно мийте руки з милом.

При довготривалій діареї та вираженій дегідратації може призначатися внутрішньовенне введення рідини. Зменшити частоту випорожнень допомагає прийом лопераміду.

Якщо діарея викликана інфекцією, запальним захворюванням кишковика, алергією або іншими розладами, лікування має бути спрямоване на основну причину. У цьому випадку терапія підбирається індивідуально.

Література:

Шиллер Л.Р., Селлін Дж.Х. діарея. У: Фельдман М., Фрідман Л.С., Брандт Л.Ж., ред. Захворювання шлунково-кишкового тракту та печінки Слейзенгера та Фордтрана. 11-е вид. Філадельфія, Пенсільванія: Elsevier; 2021: Розділ 16.

О.С. Стасишин, Р.В. Задорожний, В.О. Сінюгіна та ін.. / Практикум із внутрішньої медицини: Терапія: навчальний посібник /. — Всеукраинское специализированное издательство «Медицина», 2021, 2-е видання (перепрацьоване та доповнене), 136 стр.

Семрад CE. Підхід до хворого з діареєю та порушенням всмоктування. У: Goldman L, Schafer AI, eds. Медицина Голдмана-Сесіла. 26-е вид. Філадельфія, Пенсільванія: Elsevier; 2020: Розділ 131.

Автор: Ольга Михайлова